Stanisław Magot

98 - 400 Wieruszów

ul. Warszawska 113

Zapraszamy do serwisu

tel.  48 668 216 761

tel. 48 62 78  41261

stmagot@gmail.com

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.

Rzeżucha. Właściwości i zastosowanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Rzeżucha jest rośliną znaną i uprawianą od bardzo dawna. Choć w ziołolecznictwie nie stosowana, dzięki łatwo przyswajalnym związkom soli mineralnych, bardzo dużej ilości witamin oraz mikroelementów, zawartych w jej listkach, jest polecana jako zielenina wpływająca bardzo korzystnie na nasz organizm.

  Najczęściej jada się rzeżuchę z domowych plantacji.

  Wysiewa się ją na wilgotnej ligninie, ułożonej na kilkucentymetrowej warstwie ogrodowej ziemi lub w specjalnie do tego celu przeznaczonych kuwetach, które można kupić w sklepie.    Gdy ma dość wilgoci i światła, rośnie szybko, tworząc piękną zieloną łączkę, którą ścina się nożyczkami i najczęściej podaje na kromce chleba, posmarowanej masłem.

 

Właściwości lecznicze

 

   Rzeżucha ma wiele właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Najwięcej można u niej znaleźć witaminy C, a także sporo witaminy A, B, K, i PP. Oprócz witamin posiada cenne związki soli mineralnych: m.in. łatwo przyswajalne żelazo i wapń, a także spore ilości siarki oraz cenny jod.

   Z tego powodu, zaleca się jej spożywanie, osobom cierpiącym na przewlekłe zmęczenie,    czy ogólnie, wiosną, na sezonowe osłabienie.

 

Rzeżucha w kosmetyce

 

   Rzeżucha ma też właściwości kosmetyczne. Można jej użyć w celu rozjaśniania piegów,          a także do usuwania ,,starczych plam” na skórze. 

   Oto przepis:

   Należy przyrządzić mieszaninę soku wyciśniętego z jej liści i miodu w stosunku 3 do 1          (1 to część miodu). Posmarować odpowiednie miejsce tym roztworem i poczekać                      aż wyschnie. Następnie zmywamy posmarowane miejsce ciepłą wodą i mydłem oliwkowym, lub innym mydłem do suchej skóry. Kurację powtarzamy co 2-3 dni, aż do uzyskania zadowalających efektów, za każdym razem przygotowując świeżą mieszaninę. 

  Rzeżucha, zawierając spore ilości siarki, korzystnie wpływa na wiele innych problemów skórnych. Leczy trądzik, łojotok i owrzodzenia, ponieważ wysusza skórę, wyciągając z niej bakterie oraz wydzielinę. Jednak lek na te dolegliwości (sam sok wyciśnięty z jej liści) należy stosować z rozwagą, ponieważ można przesuszyć skórę lub doprowadzić do uczuleń.

 

     *        *        *

 

maggallery.pl > Mój blog > Zrób to sam > Blog medyczny