Rzeżucha jest rośliną znaną i uprawianą od bardzo dawna. Choć w ziołolecznictwie nie stosowana, dzięki łatwo przyswajalnym związkom soli mineralnych, bardzo dużej ilości witamin oraz mikroelementów, zawartych w jej listkach, jest polecana jako zielenina wpływająca bardzo korzystnie na nasz organizm.
Najczęściej jada się rzeżuchę z domowych plantacji.
Wysiewa się ją na wilgotnej ligninie, ułożonej na kilkucentymetrowej warstwie ogrodowej ziemi lub w specjalnie do tego celu przeznaczonych kuwetach, które można kupić w sklepie. Gdy ma dość wilgoci i światła, rośnie szybko, tworząc piękną zieloną łączkę, którą ścina się nożyczkami i najczęściej podaje na kromce chleba, posmarowanej masłem.
Właściwości lecznicze
Rzeżucha ma wiele właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Najwięcej można u niej znaleźć witaminy C, a także sporo witaminy A, B, K, i PP. Oprócz witamin posiada cenne związki soli mineralnych: m.in. łatwo przyswajalne żelazo i wapń, a także spore ilości siarki oraz cenny jod.
Z tego powodu, zaleca się jej spożywanie, osobom cierpiącym na przewlekłe zmęczenie, czy ogólnie, wiosną, na sezonowe osłabienie.
Rzeżucha w kosmetyce
Rzeżucha ma też właściwości kosmetyczne. Można jej użyć w celu rozjaśniania piegów, a także do usuwania ,,starczych plam” na skórze.
Oto przepis:
Należy przyrządzić mieszaninę soku wyciśniętego z jej liści i miodu w stosunku 3 do 1 (1 to część miodu). Posmarować odpowiednie miejsce tym roztworem i poczekać aż wyschnie. Następnie zmywamy posmarowane miejsce ciepłą wodą i mydłem oliwkowym, lub innym mydłem do suchej skóry. Kurację powtarzamy co 2-3 dni, aż do uzyskania zadowalających efektów, za każdym razem przygotowując świeżą mieszaninę.
Rzeżucha, zawierając spore ilości siarki, korzystnie wpływa na wiele innych problemów skórnych. Leczy trądzik, łojotok i owrzodzenia, ponieważ wysusza skórę, wyciągając z niej bakterie oraz wydzielinę. Jednak lek na te dolegliwości (sam sok wyciśnięty z jej liści) należy stosować z rozwagą, ponieważ można przesuszyć skórę lub doprowadzić do uczuleń.
* * *
maggallery.pl > Mój blog > Zrób to sam > Blog medyczny
iele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekrTo jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wanie, pokażą się one z wybranym efektem.
Zapraszamy do serwisu
Stanisław Magot
98 - 400 Wieruszów
ul. Warszawska 113