Rumian szlachetny - Rumianek pospolity 

 

 

 

 

 

 

    

 

                       Właściwości lecznicze

 

   Rumian szlachetny działa podobnie jak rumianek pospolity. Oba te zioła są lekami wiatropędnymi i przeciw skurczowymi.

   Stosuje się je w różnych zatruciach organizmu, skurczach jelit i przewodów żółciowych    oraz dróg moczowych. W formie naparu zaleca się kobietom w bolesnym miesiączkowaniu, a także cierpiącym na niestrawność, nieżyt żołądka i brak apetytu. 

 

                       Rumianek w kuchni 

 

   W innych krajach rumianek jest bardziej używany niż u nas. 

   Ususzone i zmielone koszyczki rumianku są świetną przyprawą, która nadaje się do wielu potraw, zwłaszcza warzywnych i stale jest pod ręką kucharek i kucharzy na równi  z majerankiem, kminkiem, pieprzem czy solą.

   Dzięki swemu łagodnemu smakowi neutralizuje nadmierną kwaśność i ostry smak niektórych potraw, a świeże pąki kwiatów można dodawać do kiszenia różnych warzyw - szczególnie ogórków.

 

                        Rumianek w kosmetyce

 

    Rumianek wchodzi w skład prawie wszystkich maseczek ziołowych, a także preparatów do pielęgnacji skóry: zamyka pory, czyści skórę, nadając cerze gładkość. 

    Azulan - wyciąg z kwiatów rumianku to tradycyjny produkt leczniczy znany chyba każdej kobiecie dbającej o swoje ciało. Sprzedawany w różnej postaci (maści, płyny) używa się go do okładów przy różnego rodzaju zapaleniach skóry, uszkodzeniach naskórka, owrzodzeniach i trądzikach. 

    Wyciąg z rumianku z dodatkiem soli morskiej dodawany do kąpieli, leczy obrzmienia nóg, świądy i działa leczniczo na skórę całego ciała.

    Przeciwzapalne działanie rumianku sprawdza się także w pielęgnacji naszych oczu.

Po wypiciu herbatki z rumianku podczas kolacji, ,,wyeksploatowane” saszetki po kolacji można przyłożyć jako okłady na oczy i położyć się wygodnie na około 15 min, a nasze zmęczone oczy odpoczną i nabiorą blasku jak po najbardziej profesjonalnym masażu.             

 

   *      *      *

 

 

maggallery.pl > Mój blog > Zrób to sam > Blog medyczny

 

iele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekrTo jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wanie, pokażą się one z wybranym efektem.

tel.  48 668 216 761

tel. 48 62 78  41261

stmagot@gmail.com

Zapraszamy do serwisu

Stanisław Magot

98 - 400 Wieruszów

ul. Warszawska 113