Stanisław Magot

98 - 400 Wieruszów

ul. Warszawska 113

Zapraszamy do serwisu

tel.  48 668 216 761

tel. 48 62 78  41261

stmagot@gmail.com

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.

Rumian szlachetny - Rumianek pospolity 

 

 

 

 

 

 

    

 

                       Właściwości lecznicze

 

   Rumian szlachetny działa podobnie jak rumianek pospolity. Oba te zioła są lekami wiatropędnymi i przeciw skurczowymi.

   Stosuje się je w różnych zatruciach organizmu, skurczach jelit i przewodów żółciowych    oraz dróg moczowych. W formie naparu zaleca się kobietom w bolesnym miesiączkowaniu, a także cierpiącym na niestrawność, nieżyt żołądka i brak apetytu. 

 

                       Rumianek w kuchni 

 

   W innych krajach rumianek jest bardziej używany niż u nas. 

   Ususzone i zmielone koszyczki rumianku są świetną przyprawą, która nadaje się do wielu potraw, zwłaszcza warzywnych i stale jest pod ręką kucharek i kucharzy na równi  z majerankiem, kminkiem, pieprzem czy solą.

   Dzięki swemu łagodnemu smakowi neutralizuje nadmierną kwaśność i ostry smak niektórych potraw, a świeże pąki kwiatów można dodawać do kiszenia różnych warzyw - szczególnie ogórków.

 

                        Rumianek w kosmetyce

 

    Rumianek wchodzi w skład prawie wszystkich maseczek ziołowych, a także preparatów do pielęgnacji skóry: zamyka pory, czyści skórę, nadając cerze gładkość. 

    Azulan - wyciąg z kwiatów rumianku to tradycyjny produkt leczniczy znany chyba każdej kobiecie dbającej o swoje ciało. Sprzedawany w różnej postaci (maści, płyny) używa się go do okładów przy różnego rodzaju zapaleniach skóry, uszkodzeniach naskórka, owrzodzeniach i trądzikach. 

    Wyciąg z rumianku z dodatkiem soli morskiej dodawany do kąpieli, leczy obrzmienia nóg, świądy i działa leczniczo na skórę całego ciała.

    Przeciwzapalne działanie rumianku sprawdza się także w pielęgnacji naszych oczu.

Po wypiciu herbatki z rumianku podczas kolacji, ,,wyeksploatowane” saszetki po kolacji można przyłożyć jako okłady na oczy i położyć się wygodnie na około 15 min, a nasze zmęczone oczy odpoczną i nabiorą blasku jak po najbardziej profesjonalnym masażu.             

 

   *      *      *

 

 

maggallery.pl > Mój blog > Zrób to sam > Blog medyczny