Pokrzywa zwyczajna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Właściwości lecznicze 

 

 Pokrzywa jest chyba najbardziej rozpoznawalnym ziołem. Wystarczy ją dotknąć, żeby wiedzieć, że to - POKRZYWA !!!, bowiem jej liście pokrywają parzące włoski.

   Surowcem zielarskim tego zioła są liście i korzenie, bogate w sole mineralne, karotenoidy, flawonoidy, kwasy organiczne, witaminy oraz garbniki - mikroelementy niezwykle potrzebne, aby cały organizm dobrze funkcjonował.

   Wyciągi z pokrzywy poleca się przy osłabieniu fizycznym i psychicznym, różnego rodzaju zatruciach i kuracjach odtruwających, zaburzeniach przemiany materii, chorobach reumatycznych, spadku odporności, w przypadkach chorób skóry i trudno gojących się ran,        a ponadto pokrzywa pobudza krążenie i można ją stosować przy chorobach sercowo-naczyniowych. Preparaty z kłączy i korzeni pokrzywy obniżają poziom cholesterolu, a także lipidów we krwi. Działa też pozytywnie przy bulach stawów, ścięgien oraz kości.

   Pokrzywa wchodzi w skład wielu leków ziołowych np. 

   Reumogranu - zalecanym przy reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz anginie, grypie            i przeziębieniu na tle bakteryjnym. Czy preparatu:

   Adapto Max, który pomaga zachować spokój i zapanować nad nerwami.

   Najczęściej jednak używamy pokrzywy w postaci naparów, gotowej herbatki, i soków. Sporym powodzeniem cieszą się tak zwane „kuracje pokrzywowe”, polegające na piciu wiosną, przez 2 tygodnie po 2-3 łyżki soku z młodych pokrzyw dziennie. Takie soki powinno się też pić    w początkach cukrzycy.

   Chciałbym polecić jeszcze nalewkę cytrynowo-pokrzywową na wszelkie dolegliwości                    i poprawę samopoczucia, którą w ilości ok. 50 mililitra można dolewać do szklanki herbaty i pić 2-3 razy w ciągu dnia.    

   Do przyrządzenia nalewki będziemy potrzebowali:

- 4-5 cytryn (około 0,5 kg).

        Cytryny będziemy używać w całości ze skórką. Najlepiej byłoby, gdybyśmy kupując je,    byli pewni, że nie zostały wcześniej „zakonserwowane” przez producenta którymś z toksycznych preparatów: imazalilem, piriwetanolem, propiconazolem lub tiabendazolem, o czym powinien nas informować napis na etykiecie opakowania.

- 2-3 łyżeczki sody.

- 2-ie garście (lub więcej) świeżych listków pokrzywy.

- Pęczek natki pietruszki.

   Sporządzanie nalewki:

   - Do garnuszka włóż cytryny i mocz je przez 2-ie godziny w roztworze wody z sodą, co pozwoli odkazić i zdezynfekować skórkę, jeśli była skażona środkiem konserwującym.

   - Cytryny wyjmij, opłucz w zimnej wodzie, pokrój na niewielkie kawałki i przełóż do większego garnka. Zalej je wodą (wody powinno być tyle, aby po skończeniu gotowania, pozostał 1 l płynu (około 1,2 l), dodaj posiekane liście pokrzywy i pietruszki, po czym gotuj całość przez 1-ną godzinę pod szczelną pokrywką na małym ogniu.

   - Ciepłą nalewkę przelej do 2-uch wygodnie zamykanych butelek 0,5 l i po ostygnięciu, wstaw do lodówki, gdzie mogą być przechowywane przez co najmniej 2 tygodnie.

 

 

Pokrzywa w kosmetyce

 

   Pokrzywa jest wyjątkowo skuteczna w pielęgnacji włosów. Wzmacnia je, odżywia, pomaga pozbyć się łupieżu, zapobiegając przy tym nadmiernemu ich przetłuszczaniu. Ziele to zapewnia także dobry, zdrowy stan skóry i paznokci.

   Przemysł zielarski i farmaceutyczny oferuje wiele rodzajów szamponów oraz preparatów, przeznaczonych do pielęgnacji ciała, w których pokrzywa jest dominującym składnikiem,          ale można też w przygotowanych przez siebie w prosty sposób miksturach, korzystać                    z dobrodziejstw tego wyjątkowego zioła np. w zwykłej herbatce pokrzywowej można płukać włosy lub wcierać w skórę głowy, alkoholowy wyciąg z korzeni pokrzywy (w garnuszku przez kilka minut gotujemy posiekane drobno korzenie, a do ostudzonego wywaru dodajemy kilka kropel czystego alkoholu). Te proste sposoby wzmocnią cebulki włosów, a włosy stają się puszyste i połyskujące.  

 

*      *      *

 

maggallery.pl > Mój blog > Zrób to sam > Blog medyczny

 

 

iele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekrTo jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wanie, pokażą się one z wybranym efektem.

tel.  48 668 216 761

tel. 48 62 78  41261

stmagot@gmail.com

Zapraszamy do serwisu

Stanisław Magot

98 - 400 Wieruszów

ul. Warszawska 113