Stanisław Magot

98 - 400 Wieruszów

ul. Warszawska 113

Zapraszamy do serwisu

tel.  48 668 216 761

tel. 48 62 78  41261

stmagot@gmail.com

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.

Pokrzywa zwyczajna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Właściwości lecznicze 

 

 Pokrzywa jest chyba najbardziej rozpoznawalnym ziołem. Wystarczy ją dotknąć, żeby wiedzieć, że to - POKRZYWA !!!, bowiem jej liście pokrywają parzące włoski.

   Surowcem zielarskim tego zioła są liście i korzenie, bogate w sole mineralne, karotenoidy, flawonoidy, kwasy organiczne, witaminy oraz garbniki - mikroelementy niezwykle potrzebne, aby cały organizm dobrze funkcjonował.

   Wyciągi z pokrzywy poleca się przy osłabieniu fizycznym i psychicznym, różnego rodzaju zatruciach i kuracjach odtruwających, zaburzeniach przemiany materii, chorobach reumatycznych, spadku odporności, w przypadkach chorób skóry i trudno gojących się ran,        a ponadto pokrzywa pobudza krążenie i można ją stosować przy chorobach sercowo-naczyniowych. Preparaty z kłączy i korzeni pokrzywy obniżają poziom cholesterolu, a także lipidów we krwi. Działa też pozytywnie przy bulach stawów, ścięgien oraz kości.

   Pokrzywa wchodzi w skład wielu leków ziołowych np. 

   Reumogranu - zalecanym przy reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz anginie, grypie            i przeziębieniu na tle bakteryjnym. Czy preparatu:

   Adapto Max, który pomaga zachować spokój i zapanować nad nerwami.

   Najczęściej jednak używamy pokrzywy w postaci naparów, gotowej herbatki, i soków. Sporym powodzeniem cieszą się tak zwane „kuracje pokrzywowe”, polegające na piciu wiosną, przez 2 tygodnie po 2-3 łyżki soku z młodych pokrzyw dziennie. Takie soki powinno się też pić    w początkach cukrzycy.

   Chciałbym polecić jeszcze nalewkę cytrynowo-pokrzywową na wszelkie dolegliwości                    i poprawę samopoczucia, którą w ilości ok. 50 mililitra można dolewać do szklanki herbaty i pić 2-3 razy w ciągu dnia.    

   Do przyrządzenia nalewki będziemy potrzebowali:

- 4-5 cytryn (około 0,5 kg).

        Cytryny będziemy używać w całości ze skórką. Najlepiej byłoby, gdybyśmy kupując je,    byli pewni, że nie zostały wcześniej „zakonserwowane” przez producenta którymś z toksycznych preparatów: imazalilem, piriwetanolem, propiconazolem lub tiabendazolem, o czym powinien nas informować napis na etykiecie opakowania.

- 2-3 łyżeczki sody.

- 2-ie garście (lub więcej) świeżych listków pokrzywy.

- Pęczek natki pietruszki.

   Sporządzanie nalewki:

   - Do garnuszka włóż cytryny i mocz je przez 2-ie godziny w roztworze wody z sodą, co pozwoli odkazić i zdezynfekować skórkę, jeśli była skażona środkiem konserwującym.

   - Cytryny wyjmij, opłucz w zimnej wodzie, pokrój na niewielkie kawałki i przełóż do większego garnka. Zalej je wodą (wody powinno być tyle, aby po skończeniu gotowania, pozostał 1 l płynu (około 1,2 l), dodaj posiekane liście pokrzywy i pietruszki, po czym gotuj całość przez 1-ną godzinę pod szczelną pokrywką na małym ogniu.

   - Ciepłą nalewkę przelej do 2-uch wygodnie zamykanych butelek 0,5 l i po ostygnięciu, wstaw do lodówki, gdzie mogą być przechowywane przez co najmniej 2 tygodnie.

 

 

Pokrzywa w kosmetyce

 

   Pokrzywa jest wyjątkowo skuteczna w pielęgnacji włosów. Wzmacnia je, odżywia, pomaga pozbyć się łupieżu, zapobiegając przy tym nadmiernemu ich przetłuszczaniu. Ziele to zapewnia także dobry, zdrowy stan skóry i paznokci.

   Przemysł zielarski i farmaceutyczny oferuje wiele rodzajów szamponów oraz preparatów, przeznaczonych do pielęgnacji ciała, w których pokrzywa jest dominującym składnikiem,          ale można też w przygotowanych przez siebie w prosty sposób miksturach, korzystać                    z dobrodziejstw tego wyjątkowego zioła np. w zwykłej herbatce pokrzywowej można płukać włosy lub wcierać w skórę głowy, alkoholowy wyciąg z korzeni pokrzywy (w garnuszku przez kilka minut gotujemy posiekane drobno korzenie, a do ostudzonego wywaru dodajemy kilka kropel czystego alkoholu). Te proste sposoby wzmocnią cebulki włosów, a włosy stają się puszyste i połyskujące.  

 

*      *      *

 

maggallery.pl > Mój blog > Zrób to sam > Blog medyczny