Oddychanie - uzdrowicielski oddech.

 

   Oddychanie jest bardzo ważną i decydującą czynnością w naszym życiu. Łączy wszystko od początku,          od pierwszego oddechu na tym świecie, aż do końca, do ostatniego wydechu.

   W filozofiach dalekiego wschodu przykłada się do oddychania olbrzymie znaczenie i uważa się, że życie człowieka jest zależne od umiejętności oddychania. Tam ludzie wierzą, że kto posiadł umiejętność prawidłowego oddechu, potrafi uwolnić swój umysł i ciało od czynników zatruwających organizm. Uwolnić go od „trucizn” najczęściej dokuczających pod postacią tego, co nazywamy stresem i wszystkim, co stres        ze sobą niesie: - znużeniem, depresją, obniżoną koncentracją, problemami ze snem i brakiem umiejętności relaksowania się.

   Chińczycy, Japończycy, mieszkańcy Tybetu, Hindusi oraz ich liczni naśladowcy na całym świecie, w jodze znaleźli umiejętność koncentracji, wewnętrznego spokoju i dobrego samopoczucia. W terapii jogi,                    w ćwiczeniu technik medytacji, oraz głębokiego oddychania, wspomaganych przyjmowaniem określonych pozycji z wykonywaniem kontrolowanych - specyficznych ruchów, są w stanie, zapewnić sobie zdrowie fizyczne i równowagę emocjonalną.

   Współczesny Europejczyk przeważnie nie ma czasu, aby poświęcać go na ćwiczenia jogi, które często kojarzą się w naszej kulturze być może z czymś śmiesznym, lecz gdy nasze zdrowie zaczyna stwarzać problemy, a życie wokół nas staje się nie do wytrzymania, zamiast po tabletki, może warto sięgnąć po proste ćwiczenia, które niemal w mgnieniu oka pozwolą opanować stres, ułatwić zasypianie, czy zapanować          nad nerwami.

   Prawidłowo ćwiczenia jogi powinny być nauczane przez specjalistów od fizykoterapii, nauczycieli jogi,        czy zaawansowanych adeptów tej sztuki. Niektóre proste ćwiczenia można jednak opanować samemu. Korzystając z broszur czy porad w internecie, można je przystosować do swoich potrzeb i wykonywać siedząc przy biurku, jak ćwiczenia oddechu, czy leżąc w łóżku, lub na wózku inwalidzkim - ćwiczenia z medytacją.

   Medytacja będąca podstawowym elementem jogi - to proces, podczas którego swoją świadomość trzeba przenieść na mechanizm właściwego oddychania i skupić się całkowicie na nim z wyłączeniem wszystkich innych czynności życiowych. W pełni koncentrując się na wdychaniu oraz wydychaniu, można zapanować nad uczuciami niepokoju i lęku,  a także znaleźć siły, aby się z nimi zmierzyć.

   Najważniejsze, aby oddech był równy, miarowy, naturalny i robiony przez nos. ,,Oddychaj brzuchem”,          a nie w klatce piersiowej. Kontroluj czas wdechu i wydechu, tak by były ze sobą równe. Zacznij liczyć długość oddechu od 3 do 4 sekund na wdech i tyle samo na wydech. Stopniowo wydłużaj czas oddychania i dojdź      do 8-10 sekund. 

   Do najczęściej stosowanych technik oddechowych należą relaksujące ćwiczenia 4 - 7 - 8. Są one pomocne szczególnie wtedy, gdy spędzamy wiele czasu przy komputerze. Sprawdzają się także jako metody odprężające przed snem.

   Wykonując to ćwiczenie, skoncentruj się na brzuchu.

1. Wdychaj powietrze przez nos, licząc do czterech.

2. Następnie wstrzymaj oddech, licząc do siedmiu.

3. Wreszcie wydychaj wolno powietrze przez usta, licząc osiem sekund.

   Takie oddychanie może pomóc obniżyć zarówno ciśnienie krwi jak i tętno, co ułatwia relaksację                      i pomaga zasnąć.

 

 

*      *      *

 

 

maggallery.pl > Mój blog > Zrób to sam > Blog medyczny

 

tel.  48 668 216 761

tel. 48 62 78  41261

stmagot@gmail.com

Zapraszamy do serwisu

Stanisław Magot

98 - 400 Wieruszów

ul. Warszawska 113