Wysokie ciśnienie tętnicze pojawia się wtedy, gdy siła pochodząca z czynności skurczowej mięśnia sercowego, działa krwią na ścianki tętnic o obniżonej elastyczności.

   Nadciśnienie tętnicze w 90% spowodowane jest nieodpowiednim stylem życia. Ten rodzaj nadciśnienia nazywany jest nadciśnieniem pierwotnym. Pozostałe 10% przypadków wynika z różnych chorób: nerek, zaburzeń hormonalnych, czy innych chorób naszego organizmu i tego typu nadciśnieniem musi zająć się lekarz (nadciśnienie wtórne).

   Klasyfikacja nadciśnienia tętniczego wg. JNC 7

Ciśnienie prawidłowe:  < 120  -  < 80

Stan przed nadciśnieniowy: 121_139  -  81_89

Nadciśnienie stopień 1: 140_159  -  90_99

Nadciśnienie stopień II: >160  -  >100

   Tak to wygląda z medycznego (naukowego) punktu widzenia.

   Wiele osób jest skazanych na nadciśnienie tętnicze: ludzie otyli, rodzinnie dziedziczący skłonności do tej choroby, czy tacy, którzy popełniają błędy żywieniowe i za nic w świecie nie pozbyliby się swoich ulubionych potraw z nadmiarem cholesterolu, czy dodatków do nich - jak soli, czy cukru oraz używek: papierosów, kawy, alkoholu, i tymi też powinien zająć się lekarz, w większości przypadków — lekarz psychiatra.

   Ja chciałbym w tym artykule zająć się nadciśnieniem występującym najczęściej,              a mianowicie tym spowodowanym przez nieodpowiedni styl życia (nadciśnieniem pierwotnym).

   Nieodpowiedni styl życia jest określeniem bardzo obszernym, ale każdy mądry człowiek sam musi poznać i określić przyczynę doprowadzającą go do tego odbiegającego             od normalności stanu; - wysokiego ciśnienia krwi.

   Czy jest to długotrwały stres, uciążliwy związek z drugą osobą, a może uczucie lęku nie wiadomo z jakiego powodu, towarzyszące nam przez cały dzień, a nawet w nocy?

   Jest wiele przyczyn, które doprowadzają nas do nerwicy, a w konsekwencji                     do nadciśnienia i bez usunięcia tej przyczyny, trudno jest leczyć nadciśnienie.

   W leczeniu nadciśnienia, gdy osiągnie ono stan ciężki z wartościami powyżej:             160 - 100 niezbędne będą wizyty u lekarza i przyjmowanie leków.

   Gdy nadciśnienie osiąga niższe wartości, próbujmy leczyć się sami.

   Więc jak wspomniałem wyżej, zaczynamy od usunięcia przyczyny nerwicy, bo jest to najważniejsze. Następnie pamiętajmy o sercu. Nasz organizm zniesie dużo, gdy ,,silnik” będzie pracował bez awaryjnie. Pomoże nam w tym przede wszystkim głóg. Herbatki         z kwiatostanu głogu oraz Serdecznika. Można każdego wieczoru zaserwować sobie taką sporą dawkę wzmacniaczy naszego serca, przygotowując mieszankę tych ziół w postaci naparu, plus witaminę E w wielkości uzgodnionej z lekarzem.

   Natomiast do obniżania ciśnienia posłuży nam napar z korzenia mniszka lekarskiego      i liści melisy oraz surowy czosnek (czosnek zwiększa skuteczność kuracji o 100%, ale nie jest obowiązkowy). 

   (Gdybyśmy poczuli jakieś ujemne skutki naszej kuracji, to musimy przerwać ją na jakiś czas).

   Niezbędne też będą w tym czasie inne sposoby leczenia. Techniki relaksacyjne, takie jak:

aerobik, akupresura, nauka umiejętnego oddychania, jazda na rowerze, joga i tai-chi.

   Jeśli te metody są dla nas obce, to z ich zapoznaniem i wyborem odpowiednich ćwiczeń, pomogą nam broszurki na konkretny temat, kupione za grosze w księgarni internetowej,    a kiedy pozbędziemy się tego przykrego ucisku w głowie, wiele z poznanych ćwiczeń będziemy wykonywać dalej, już dla własnej przyjemności.

   Przy leczeniu nadciśnienia, bardzo ważna jest też dieta, ale o niej napiszę w następnym artykule.

 

                                                       *     *      *

 

 

maggallery.pl > Mój blog > Zrób to sam > Blog medyczny

Nadciśnienie tętnicze

iele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekrTo jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wanie, pokażą się one z wybranym efektem.

tel.  48 668 216 761

tel. 48 62 78  41261

stmagot@gmail.com

Zapraszamy do serwisu

Stanisław Magot

98 - 400 Wieruszów

ul. Warszawska 113