Wysokie ciśnienie tętnicze pojawia się wtedy, gdy siła pochodząca z czynności skurczowej mięśnia sercowego, działa krwią na ścianki tętnic o obniżonej elastyczności.

   Nadciśnienie tętnicze w 90% spowodowane jest nieodpowiednim stylem życia. Ten rodzaj nadciśnienia nazywany jest nadciśnieniem pierwotnym. Pozostałe 10% przypadków wynika z różnych chorób: nerek, zaburzeń hormonalnych, czy innych chorób naszego organizmu i tego typu nadciśnieniem musi zająć się lekarz (nadciśnienie wtórne).

   Klasyfikacja nadciśnienia tętniczego wg. JNC 7

Ciśnienie prawidłowe:  < 120  -  < 80

Stan przed nadciśnieniowy: 121_139  -  81_89

Nadciśnienie stopień 1: 140_159  -  90_99

Nadciśnienie stopień II: >160  -  >100

   Tak to wygląda z medycznego (naukowego) punktu widzenia.

   Wiele osób jest skazanych na nadciśnienie tętnicze: ludzie otyli, rodzinnie dziedziczący skłonności do tej choroby, czy tacy, którzy popełniają błędy żywieniowe i za nic w świecie nie pozbyliby się swoich ulubionych potraw z nadmiarem cholesterolu, czy dodatków do nich - jak soli, czy cukru oraz używek: papierosów, kawy, alkoholu, i tymi też powinien zająć się lekarz, w większości przypadków — lekarz psychiatra.

   Ja chciałbym w tym artykule zająć się nadciśnieniem występującym najczęściej,              a mianowicie tym spowodowanym przez nieodpowiedni styl życia (nadciśnieniem pierwotnym).

   Nieodpowiedni styl życia jest określeniem bardzo obszernym, ale każdy mądry człowiek sam musi poznać i określić przyczynę doprowadzającą go do tego odbiegającego             od normalności stanu; - wysokiego ciśnienia krwi.

   Czy jest to długotrwały stres, uciążliwy związek z drugą osobą, a może uczucie lęku nie wiadomo z jakiego powodu, towarzyszące nam przez cały dzień, a nawet w nocy?

   Jest wiele przyczyn, które doprowadzają nas do nerwicy, a w konsekwencji                     do nadciśnienia i bez usunięcia tej przyczyny, trudno jest leczyć nadciśnienie.

   W leczeniu nadciśnienia, gdy osiągnie ono stan ciężki z wartościami powyżej:             160 - 100 niezbędne będą wizyty u lekarza i przyjmowanie leków.

   Gdy nadciśnienie osiąga niższe wartości, próbujmy leczyć się sami.

   Więc jak wspomniałem wyżej, zaczynamy od usunięcia przyczyny nerwicy, bo jest to najważniejsze. Następnie pamiętajmy o sercu. Nasz organizm zniesie dużo, gdy ,,silnik” będzie pracował bez awaryjnie. Pomoże nam w tym przede wszystkim głóg. Herbatki         z kwiatostanu głogu oraz Serdecznika. Można każdego wieczoru zaserwować sobie taką sporą dawkę wzmacniaczy naszego serca, przygotowując mieszankę tych ziół w postaci naparu, plus witaminę E w wielkości uzgodnionej z lekarzem.

   Natomiast do obniżania ciśnienia posłuży nam napar z korzenia mniszka lekarskiego      i liści melisy oraz surowy czosnek (czosnek zwiększa skuteczność kuracji o 100%, ale nie jest obowiązkowy). 

   (Gdybyśmy poczuli jakieś ujemne skutki naszej kuracji, to musimy przerwać ją na jakiś czas).

   Niezbędne też będą w tym czasie inne sposoby leczenia. Techniki relaksacyjne, takie jak:

aerobik, akupresura, nauka umiejętnego oddychania, jazda na rowerze, joga i tai-chi.

   Jeśli te metody są dla nas obce, to z ich zapoznaniem i wyborem odpowiednich ćwiczeń, pomogą nam broszurki na konkretny temat, kupione za grosze w księgarni internetowej,    a kiedy pozbędziemy się tego przykrego ucisku w głowie, wiele z poznanych ćwiczeń będziemy wykonywać dalej, już dla własnej przyjemności.

   Przy leczeniu nadciśnienia, bardzo ważna jest też dieta, ale o niej napiszę w następnym artykule.

 

                                                       *     *      *

 

 

maggallery.pl > Mój blog > Zrób to sam > Blog medyczny

Nadciśnienie tętnicze

tel.  48 668 216 761

tel. 48 62 78  41261

stmagot@gmail.com

Zapraszamy do serwisu

Stanisław Magot

98 - 400 Wieruszów

ul. Warszawska 113