W internecie można znaleźć wiele porad i wskazówek na temat jak umyć obraz. Ja tutaj podaję własny przepis, który zastosowałem kilkadziesiąt razy, zawsze z dobrym skutkiem.


        
   Do miseczki wlewamy niecałą szklankę mleka, olej i 3 - 4 krople koncentratu. Podgrzewamy to             do temperatury około 40 ° C, mieszając, aby składniki w miarę się połączyły (chodzi o olej). Odkurzony pędzelkiem obraz, delikatnie przecieramy gąbką namoczoną w przygotowanym roztworze, a drugą gąbką, też wilgotną, bo namoczoną w tym samym, ale bardzo mocno wyciśniętą, jeszcze bardziej delikatnie, zbieramy nadmiar płynu. Następnie tak samo postępujemy z ramą, ale już nie musimy tego robić tak ostrożnie.
   Po mniej więcej dwóch dniach, gdy obraz dobrze wyschnie, jeśli rama ma złocenia, przecieramy je przeciętą na pół cebulą i całość czyścimy pędzelkiem. Można też pokryć obraz werniksem w celu przywrócenia mu pierwotnych kolorów i zabezpieczenia przed szkodliwymi warunkami, które będą na niego działały, ale trzeba liczyć się z tym, że nie umiejętne zastosowanie werniksu, grozi potencjalnym zniszczeniem obrazu.

 

 

   Jeśli podejmiemy ryzyko, to polecam werniks woskowy, a na bardzo cennym dla nas obrazie pokrycie na próbę jednego czy dwóch niewielkich fragmentów obrazu i gdy po paru dniach stwierdzimy, że na powłoce olejnej nie wystąpiły żadne ujemne skutki, wtedy pokrywamy werniksem cały obraz.

  

 Potrzebne będą:

200 ml. tłustego mleka, łyżeczka oleju roślinnego (np. "kujawski"),
2-3 krople płynu (koncentratu) do mycia naczyń,
cebula.
Dwie miękkie gąbki, pędzelek.

Jak umyć obraz olejny

iele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekrTo jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wanie, pokażą się one z wybranym efektem.

tel.  48 668 216 761

tel. 48 62 78  41261

stmagot@gmail.com

Zapraszamy do serwisu

Stanisław Magot

98 - 400 Wieruszów

ul. Warszawska 113