Dwie rady dotyczące werniksowania.  

   * Zanim rozpoczniemy werniksowanie obrazu, musimy obraz przygotować do tego zabiegu. Aby to zrobić, można skorzystać z porad na moim blogu na stronie: Jak umyć obraz olejny. 

   Obrazy "czyste", w dobrym stanie, wystarczy odkurzyć suchą, miękką, bawełnianą ściereczką. 

   * Choć zapach werniksu nie jest przyjemny i jego opary są szkodliwe dla naszego organizmu, mino to lepiej naszą pracę wykonać szybko i sprawnie w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie się nie kurzy i nie ma drobnych owadów, które mogłyby się poprzyklejać do schnącego werniksu.

  

   A więc gdy wszystko mamy przygotowane, do pojemniczka wlewamy niewielką ilość dokładnie wymieszanego przez energiczne potrząsanie werniksu, maczamy w nim pędzel i delikatnie malujemy        po obrazie. Po umoczeniu pędzla nadmiar werniksu powinniśmy zetrzeć na krawędzi pojemnika, unikając w ten sposób niepotrzebnego rozsmarowywania jego grubej warstwy po obrazie.

   Malowanie zaczynamy od góry obrazu delikatnymi ruchami pędzla w dowolnym kierunku, malując obraz aż do samego dołu, dolewając w razie potrzeby werniksu do plastykowego pojemniczka. (Gdybyśmy wylali cały werniks z butelki, a po skończonym werniksowaniu, nie zużyty, wlali z powrotem do buteleczki, uległby, szybkiemu zepsuciu, a tak nieużywana część werniksu, zakręcona szczelnie w butelce, może być przechowywana przez długi czas).

   Po zakończeniu werniksowania pracę należy pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny i ewentualnie      po tym czasie, nałożyć drugą warstwę, jeśli jest to konieczne. 

 

   * Pędzel myjemy w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Potrzebny będzie:

 

   Werniks woskowy. Werniks woskowy jest najbardziej bezpiecznym produktem do zabezpieczania obrazu olejnego, ponieważ nie penetruje warstwy farby, a jedynie tworzy cienką warstewkę ochronną na jego powierzchni.

   Sprawdzony, używany, czysty pędzel o szerokości ok. 4 cm.

Nowe pędzle lubią, gubić swoje włoski. Werniksując obraz, jeśli w porę nie usuniemy takiego włoska, będzie już nie do usunięcia.

   Plastykowy pojemniczek np. płaskie pudełko po kremie.

Jak pokryć werniksem stary obraz olejny

tel.  48 668 216 761

tel. 48 62 78  41261

stmagot@gmail.com

Zapraszamy do serwisu

Stanisław Magot

98 - 400 Wieruszów

ul. Warszawska 113