Stanisław Magot

98 - 400 Wieruszów

ul. Warszawska 113

Zapraszamy do serwisu

tel.  48 668 216 761

tel. 48 62 78  41261

stmagot@gmail.com

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.

Jak pokryć werniksem stary obraz olejny

Potrzebny będzie:

 

   Werniks woskowy. Werniks woskowy jest najbardziej bezpiecznym produktem do zabezpieczania obrazu olejnego, ponieważ nie penetruje warstwy farby, a jedynie tworzy cienką warstewkę ochronną na jego powierzchni.

   Sprawdzony, używany, czysty pędzel o szerokości ok. 4 cm.

Nowe pędzle lubią, gubić swoje włoski. Werniksując obraz, jeśli w porę nie usuniemy takiego włoska, będzie już nie do usunięcia.

   Plastykowy pojemniczek np. płaskie pudełko po kremie.

 Dwie rady dotyczące werniksowania.  

   * Zanim rozpoczniemy werniksowanie obrazu, musimy obraz przygotować do tego zabiegu. Aby to zrobić, można skorzystać z porad na moim blogu na stronie: Jak umyć obraz olejny. 

   Obrazy "czyste", w dobrym stanie, wystarczy odkurzyć suchą, miękką, bawełnianą ściereczką. 

   * Choć zapach werniksu nie jest przyjemny i jego opary są szkodliwe dla naszego organizmu, mino to lepiej naszą pracę wykonać szybko i sprawnie w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie się nie kurzy i nie ma drobnych owadów, które mogłyby się poprzyklejać do schnącego werniksu.

  

   A więc gdy wszystko mamy przygotowane, do pojemniczka wlewamy niewielką ilość dokładnie wymieszanego przez energiczne potrząsanie werniksu, maczamy w nim pędzel i delikatnie malujemy        po obrazie. Po umoczeniu pędzla nadmiar werniksu powinniśmy zetrzeć na krawędzi pojemnika, unikając w ten sposób niepotrzebnego rozsmarowywania jego grubej warstwy po obrazie.

   Malowanie zaczynamy od góry obrazu delikatnymi ruchami pędzla w dowolnym kierunku, malując obraz aż do samego dołu, dolewając w razie potrzeby werniksu do plastykowego pojemniczka. (Gdybyśmy wylali cały werniks z butelki, a po skończonym werniksowaniu, nie zużyty, wlali z powrotem do buteleczki, uległby, szybkiemu zepsuciu, a tak nieużywana część werniksu, zakręcona szczelnie w butelce, może być przechowywana przez długi czas).

   Po zakończeniu werniksowania pracę należy pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny i ewentualnie      po tym czasie, nałożyć drugą warstwę, jeśli jest to konieczne. 

 

   * Pędzel myjemy w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.