Aby nie pobrudzić wypełniaczem do szczelin, ścian, przed wypełnieniem pęknięcia, naklej na pęknięcie papierową, szeroką taśmę klejącą. Natnij taśmę wzdłuż pęknięcia, usuń luźne kawałki taśmy wzdłuż brzegów szczeliny i nanieś wypełniacz w szczelinę, po czym zbierz jego nadmiar szpachlą. W ten sposób pobrudzisz tylko taśmę, którą oderwiesz i wyrzucisz.
Po usunięciu taśmy obserwuj naprawione miejsce. Jeśli szczelina znów będzie powstawać, oznacza to, ze fundament na którym
wspiera się mur, osiada i będziesz musiał wezwać fachowca.
* * *
1. Używając młotka i drucianej szczotki, usuń luźny tynk. W przypadku naprawy bardzo szerokiego odcinka muru, na oczyszczonym
murze, poprzybijaj pionowo drewniane listewki. (Gdy nie masz wprawy w murarce, poprzybijaj je co 80-90 cm). W okolicy gwoździ popodkładaj podkładki, tak, aby uzyskać idealnie prostą powierzchnię listew z licem starego tynku. Przygotowany grunt pod nowy tynk, odkurz i zmyj dokładnie wodą najlepiej z węża ogrodowego pod ciśnieniem.
2. Jeśli cegły w miejscu naprawy są w złym stanie (popękane i się kruszą), będziesz musiał wykonać obrzutkę z cementu, wapna i piasku w stosunku 1 : 1 : 5 z taką ilością wody, aby zaprawa uzyskała konsystencję budyniu.
Za pomocą kielni obrzuć zaprawą naprawiane miejsce. Odczekaj 30 minut i podrap schnącą obrzutkę przygotowanymi grabkami lub skrobaczką na głębokość 3 mm.
3. Jeśli cegły naprawianego muru są w dobrym stanie, w zależności od grubości starego tynku, nowy uzupełniamy jedną lub dwiema warstwami. Gdy tynk ma ponad 2 cm, najlepiej nałożyć go dwoma warstwami, drugą warstwę po 24 godzinach od położenia
pierwszej. (Po takim samym czasie kładziemy pierwszą warstwę na przeschniętej obrzutce).
Przygotuj zaprawę narzutu w stosunku 1 : 2 : 7 i przy pomocy kielni połóż pierwszą warstwę, zbierając kielnią nierówności, pozostawiając miejsce na drugą warstwę o grubości ok. 1 cm. Odczekaj 30 minut i zrób na niej bruzdy grabkami. W dni upalne spryskuj położony tynk wodą co 4-6 godziny.
4. Na drugi dzień przygotuj słabszy narzut w stosunku 1 : 2 : 9. Nałóż drugą warstwę i deską wyrównaj jej powierzchnię do lica starego tynku. Wyrównując świeżą zaprawę, poruszaj deską na boki, przesuwając ją do góry, zbierając nadmiar zaprawy. Odczekaj kilkanaście minut i wygładź świeży tynk packą.
W przypadku, gdy tynkowałeś przy pomocy listewek, na drugi dzień opukaj listewki młotkiem, oderwij je od ściany, zaklej powstałe po nich szczeliny zaprawą i wyrównaj packą.
5. Jeśli stary tynk ma fakturę, przy pomocy brzozowej miotły ze skróconymi witkami, nakrop rozrzedzonej zaprawy na nową łatę tynku. (Maczając miotłę w zaprawie i uderzajac nią o trzymany w drugiej ręce drewniany kołek).
Na koniec, stalową pacą poucinaj wystające zbyt mocno grudki, upodabniając nowy tynk do starego.
Będziesz potrzebował
- Cementu, wapna, piasku, wody.
- Młotek murarski, szczotkę drucianą, kielnię murarską, packę drewnianą lub styropianową.
- Pojemnika lub taczki do mieszania zaprawy.
- Skrobaczki z zębami lub grabki wykonane samodzielnie z kawałka deski o grubości 2 cm, szer. 5 cm i długości ok. 20 cm, z powbijanymi na wylot 5-centymetrowymi gwoźdźmi.
- Deskę wyrównującą (ja używam odpadu z plastikowego parapetu wewnętrznego długiego na 130 cm i szerokiego na 9 cm).
- Listewek drewnianych o szerokości 2 cm i grubości starego tynku, długich na potrzebny wymiar, oraz podkładek kartonowych lub z płyty pilśniowej pod te listwy.
- Starą brzozową miotłę.
Kącik majsterkowicza
iele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekrTo jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wanie, pokażą się one z wybranym efektem.
Zapraszamy do serwisu
Stanisław Magot
98 - 400 Wieruszów
ul. Warszawska 113