Ugudej- trzeci syn Czyngis Chana i jego następca

Czyngis Chan

04 stycznia 2017

 

 Mongołowie stworzyli najrozleglejsze imperium w historii świata. Twórcą tego imperium był Czyngis Chan, który na początku XIII w. zjednoczył koczownicze plemiona zamieszkujące stepy Mongolii i zwrócił się zbrojnie przeciwko otaczającemu go światu.
   W roku 1207 zaatakował Chiny, które Mongołowie w całości opanowali już po jego śmierci. Za swojego życia Czyngis Chan (Wielki Chan) opanował Azję środkową           od Kaukazu po Tybet, sięgając na wschód, aż po morze Japońskie na wybrzeżach Chin. 
   Po jego śmierci, Mongołowie pod przywództwem  Ugedeja (kompromisowo wybranego z powodu kłótni starszych braci), kontynuowali podboje w różnych regionach Europy i Azji.
   W roku 1240 zawładnęli Rusią Kijowską. W latach 1241-1242 najechali Węgry               i Polskę. W bitwie pod Legnicą rozbili wojsko Polski, a w bitwie na równinie Mohi wojska węgierskie. Spustoszyli oba te kraje i udali się pod Wiedeń.

 

 

   Mongołowie można powiedzieć, bezkarnie jeszcze plądrowali Europę podczas najazdów w latach 1259 i 1287 wykazując niebywałe okrucieństwo i zwyrodnienie. 
   Zwycięstwa wojsk nie przynosiły jednak Mongołom w Europie korzyści terytorialnych. Ograniczali się jedynie do wymuszania na krajach podbitych płacenia daniny na rzecz swojego imperium, które budowali na wschodzie. 
   Po zajęciu Mezopotamii, Bagdadu i całkowitym podboju Chin oraz półwyspu Indochińskiego, Kubilaj wnuk Czyngis Chana w roku 1264 przeniósł mongolską stolicę  z Karakorum do obecnego Pekinu.
   Mongołowie, rozszerzając swoje imperium, próbowali zająć Japonię i inne państwa    na morzu Japońskim.

                             

 

                                                               Wojownicy mongolscy

                             

                                                   Wojska mongolskie podczas najazdu na Japonię


   Od drugiej połowy XIV w. rozpoczął się upadek imperium Mongołów. 

   Główną przyczyną upadku było odnowienie się potęgi państwa chińskiego, którego armia w roku 1372 wyparła całkowicie wojska mongolskie z terytorium Chin, po czym postępowała dalej, niszcząc i równając z ziemią osady i miasta mongolskie z Karakorum włącznie.

 

                                                               *       *       *

 

Imperium Mongołów

iele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekrTo jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wanie, pokażą się one z wybranym efektem.

tel.  48 668 216 761

tel. 48 62 78  41261

stmagot@gmail.com

Zapraszamy do serwisu

Stanisław Magot

98 - 400 Wieruszów

ul. Warszawska 113