​​​​Wróć do > NAUKA JAZDY<

BLOG MOTORYZACYJNY

   Zatrzymywanie samochodu jest manewrem składającym się z trzech etapów.

   Gdy jako kursant otrzymamy polecenie: ,,Proszę się zatrzymać na wysokości słupka kilometrowego, tego co Pan(i) widzi przed nami, po prawej stronie” lub podobnego polecenia wskazującego nam miejsce zatrzymania, musimy w pierwszej kolejności - lub inaczej w I Etapie, błyskawicznie przeanalizować:

1. czy we wskazanym miejscu w ogóle można się zatrzymywać.

2. wybrać sposób dojazdu, biorąc pod uwagę odległość do wskazanego miejsca, decydując czy już przechodzimy do drugiego etapu, czy jeszcze spokojnie kontynuujemy jazdę.

   II Etap zaczyna się od hamowania, oczywiście bez sprzęgła z wyliczeniem drogi hamowania tak, abyśmy dojechali do wyznaczonego miejsca na tym biegu,             na którym jechaliśmy. W momencie, gdy nasz samochód zaczyna zwalniać, włączamy prawy kierunkowskaz, jadąc nadal tym samym pasem ruchu.

   Jeśli wskazane miejsce jest na chodniku lub w zatoczce, do której musimy wjechać tyłem, to najpierw zatrzymujemy się w miejscu, z którego następnie na biegu pierwszym lub wstecznym, wykonujemy dokładne ustawienie samochodu.

   III Etap to jest właśnie dokładne zatrzymanie samochodu w wyznaczonym miejscu. Gdy dojeżdżamy do niego, wciskamy sprzęgło, zjeżdżamy na pobocze,                     lub do krawężnika i zatrzymujemy samochód.

   Po zatrzymaniu pozostaje nam jeszcze wykonać końcowe czynności zatrzymania;

- przesuwamy dźwignię biegów na luz i zdejmujemy nogę ze sprzęgła.

- ostrożnie zdejmujemy nogę z hamulca, a w przypadku gdy samochód zaczyna się staczać po nierówności, zaciągamy hamulec ręczny.

- wyłączamy kierunkowskaz.

- w razie potrzeby wyłączamy światła i silnik.

   Podsumowując, pamiętajmy, że zatrzymanie samochodu jest manewrem i te trzy etapy, wykonują wszyscy kierowcy, nawet ci najbardziej doświadczeni, choć nie zdają sobie z tego sprawy i my początkujący kierowcy, też po którymś razie wykonywania tego manewru, zatrzymamy się wzorowo, nie odliczając jakiś tam etapów.

Zatrzymywanie samochodu

iele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekrTo jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wanie, pokażą się one z wybranym efektem.

tel.  48 668 216 761

tel. 48 62 78  41261

stmagot@gmail.com

Zapraszamy do serwisu

Stanisław Magot

98 - 400 Wieruszów

ul. Warszawska 113