Stanisław Magot
98 - 400 Wieruszów
ul. Warszawska 113
Zapraszamy do serwisu
To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.
Malarstwo tego okresu było bardzo różnorodne, ponieważ każdy artysta romantyczny bez ograniczeń wzbogacał je swoim indywidualizmem.
Wspólną cechą romantyzmu w malarstwie było to, że obrazy nabrały dynamicznej wymowy i zawierały bogactwo barw, światła, cienia i kolorów. Inną wspólną cechą, był symbolizm i patriotyczny charakter dzieł, a przedstawiane na obrazach postacie, często były znanymi idealistami, rewolucjonistami czy bojownikami o wolność.
Jeśli chodzi o malarzy tego okresu, to trudno ich wymienić, ponieważ nie było artysty malarza żyjącego w tamtych latach, który nie miałby okresu w swojej twórczości związanego z romantyzmem.
Artyści malarze tego okresu, wprowadzili sceny rodzajowe z życia niższych warstw społecznych, zrywając z romantyczną wizją świata, a także idealizowaniem otaczającej ludzi rzeczywistości.
Ich dzieła przedstawiały codzienne życie ludzi, zwierząt, oraz istniejącego wokół nich świata.
Warto zaznaczyć, że od tego okresu w historii światowego malarstwa zaistnieli Polacy. Józef Chełmoński, J. Brandt, M. Gierymski to nazwiska znane każdemu miłośnikowi malarstwa na całym świecie.
Malarz-rysownik, jeden z najwyżej cenionych artystów europejskiej sztuki historycznej w malarstwie. Tworzył w oparciu o własny unikalny styl najbliższy okresowi Romantyzmu.
Jako artysta malarz, państwa pozbawionego suwerenności, na swoich obrazach przedstawiał doniosłe momenty z czasów świetności swojego narodu. Wystawiał swoje dzieła z wielkimi sukcesami w stolicach całej Europy.
Był honorowym członkiem Akademii: paryskiej, wiedeńskiej, praskiej, berlińskiej oraz Rafaelowskiej w Urbino (Włochy)
Za swoją twórczość został nagrodzony Złotym medalem Akademii Monachijskiej, Złotym medalem papieża Leona XIII oraz orderem Franciszka Józefa, a także orderem Francuskiej Legi Honorowej.
Duży wpływ na twórczość malarzy impresjonistów miało wynalezienie i rozwój fotografii. Artyści tego kierunku starali się za pomocą pędzla uchwycić chwilę i przenieść ją na płótno tworzonego obrazu.
Wszystkie zdjęcia na tej stronie są Domeny Publicznej i zostały pobrane z Wikimedia Commons