Stanisław Magot
98 - 400 Wieruszów
ul. Warszawska 113
Zapraszamy do serwisu
To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.
W galerii chciałbym opisać obrazami, historię malarstwa widzianą moimi oczyma.
O tym okresie trudno napisać coś mądrego. Malowano na ścianach jaskiń gliną i jakimiś naturalnymi pigmentami. Swoją drogą zaskakujące jest, że obrazki, które się zachowały są naprawdę ładne. Dzieła sztuki z tamtego okresu prawdopodobnie bezpowrotnie zaginęły.
Tego malarza można już nazwać artystą.
Wyczucie ruchu, umieszczanie obiektów na pierwszym planie i planach dalszych oraz perspektywa, nie są mu obce, a konika namalowanego w tle nie powstydziłoby się wielu współczesnych artystów.
i starożytnego Egiptu. Malowano wtedy najczęściej na ścianach pałaców... (namalowany około 1200 p.n.e).
oraz grobowców. (namalowany około 1500 p.n.e.)
Ten obrazek został namalowany później, w następnym okresie, około 500 lat p.n.e. ale umieściłem go tutaj, ponieważ okres pierwszych cywilizacji kończy się wraz z upadkiem Troi.
Po podbiciu Egiptu i Grecji przez Rzymian malarstwo (sztuka i kultura) starożytnego cesarstwa rzymskiego dominowało w ówczesnym świecie. Malowano na ścianach wewnątrz pałaców i bogatych domów, oraz na wazach i innych przedmiotach. (tzw. malarstwo wazowe).
By English: Kleimachos (potter) Français : Kleimachos (potier) (Jastrow (2006)) [Public domain], via Wikimedia Commons
Popularnym motywem w malarstwie były zwycięskie bitwy, prowadzone przez wojska cesarstwa oraz widoki zdobytych miast. Przedstawiano też bohaterskich gladiatorów i ich walki. (tutaj mozaika - powstała około roku 200 p.n.e.)
See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons
Nie mniej popularnym motywem były portrety znanych kurtyzan oraz sceny z przedstawicielkami najstarszego zawodu świata.(obrazek namalowany około 500 lat p.n.e.)
By Wedding Painter [Public domain], via Wikimedia Commons
Nowy nurt w malarstwie powstał wraz z nową erą. Pierwsze obrazy chrześcijanie malowali w rzymskich katakumbach. Przedstawiały przeważnie postacie i zjawiska o których mówili założyciele nowej religii.(tutaj trzej młodzieńcy paleni przez ogień piekielny.Obrazek powstał około roku 200 n.e.)
Przywódca nowej wiary Jezus Chrystus najczęściej był przedstawiany jako pasterz.(namalowany około III w.)
A to jego oblicze jako świętego. (około III w.)
Malarstwo średniowiecza było w całości religijne. Twórcy oddawali cześć Bogu i świętym najczęściej pozostając sami anonimowi. Istniały dwa nurty: 1. malarstwo w stylu romańskim w którym malowano najczęściej sklepienia świątyń i wnętrza obiektów sakralnych; 2. malarstwo w stylu gotyckim o ostrym, wyrazistym rysunku. Pojawiły się obrazy malowane na desce.
Pomimo, ze okres ten trwał około 1000 lat, to jest niewiele znanych nazwisk artystów tego okresu. Najsłynniejsi to:
Giotto [Public domain], via Wikimedia Commons
Jan van Eyck (circa 1390–1441) [Public domain], via Wikimedia Commons
Ukrzyżowanie i sąd ostateczny
Hieronymus Bosch (circa 1450–1516) [Public domain], via Wikimedia Commons
Jest to epoka wielkich indywidualności: Krzysztof Kolumb, Wiliam Szekspir, Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Mikołaj Kopernik i wielu innych. Oprócz malarstwa religijnego, wykonywanego najczęściej na stałym podłożu farbami temperowymi, zaczęto malować na płótnie farbami olejnymi co ukształtowało m.in malarstwo portretowe. Wiele dzieł nawiązywało do sztuki antycznej i przedstawiało piękno człowieka i natury.
Są to malarze Renesansu włoskiego ale nurt ten obejmował całą Europę i trudno przedstawić dzieła wszystkich artystów tego okresu.
Barok był jakby sprzeciwem wobec poprzedniego okresu. Skupiał się głównie na religii i mistycyzmie. Oprócz scen czysto religijnych artyści podejmowali tematykę portretów i scen rodzajowych. Obrazy takich twórców jak: Rubens, Rembrandt, Diego Velazquez czy Caravaggio są niezliczone i każdy z nich jest arcydziełem.
ROKOKO druga połowa XVIII w
Styl ten uważany jest za końcową fazę baroku. Jego przedstawiciele: Canaletto (Giovanni Antonio Canal) we Włoszech, J.A.Watteau we Francji i inni, oddalali na dalszy plan heroizm i patos postaci, zastępując go elegancją, delikatnością i wdziękiem.
Ciuciubabka
KLASYCYZM druga połowa XVIII w.
Klasycyzm obejmował te same lata co styl rokoko, ale jego przedstawiciele bardziej kierowali się realizmem, tworząc w oparciu o rzeczywistość, lub wracając do tematów antycznych.
NASTĘPNE OKRESY NA STR. GALERIA cd.
Wszystkie obrazy Galerii prezentowane w okresach: Renesansu, Baroku, Rokoko i Klasycyzmu są Domeny Publicznej, pobrane ze stron Wikipedii Commons za co bardzo dziękuję autorom Wikipedii.